Урок проведений для конкурсу "Нестандартний урок"
Тема: Розвиток мовлення.
Твір-характеристика персонажа.
Мета: формувати
пізнавальну і соціальну компетентність, навчати узагальнювати вивчене; розвивати навички аналізу і синтезу; формувати
навички відповіді на запитання, логічне та образне мислення; розвивати зв’язне
усне та письмове мовлення учнів, емоційне, образне мислення; формувати
соціокультурну компетентність при роботі в парах; розвивати творчі здібності учнів,прагнення до самореалізації та самовираження; виховувати
повагу до чесності та відповідальності за власні вчинки, виховувати кращі
людські якості.
Тип уроку: урок застосування набутих знань
Тип уроку: урок застосування набутих знань
Обладнання:
зошити, підручники,
ілюстративний матеріал, роздатковий матеріал, мультимедійна презентація, відеоматеріали,
аудіо записи, кольоровий картон.
Усі дорослі
спочатку були дітьми,тільки мало хто про це пам’ятає
А. де
Сент-Екзюпері
Хід уроку:
І.
Організація навчальної діяльності.
Перегляд відеоматеріалів «Світ дитинства».
Створення позитивного настрою. Кольоротерапія.
Доброго дня! Сьогодні в нас дуже
цікавий та творчий урок, але перед тим як його розпочати давайте дізнаємося
настрій один одного. У вас на партах є кольорові листи підніміть будь-ласка той
колір, який відображає ваш настрій.
ІІ.
Актуалізація опорних знань.
Бесіда.
Мотивація навчальної діяльності.
Перегляд уривку мультфільму 14. 25
Повідомлення теми та мети уроку.
Сьогодні ми з вами навчимося
писати твір-характеристику персонажа.
ІІІ.
Вивчення нової теми.
Детство – самое прекрасное и беззаботное время. Только понимаем мы это
тогда, когда становимся взрослее. Детство – основа нашей жизни. Маленькие, мы
реагируем на мир по-другому, нежели взрослые: мы не приспосабливаемся, не
лицемерим, мы открыто высказываем свое мнение. «Устами младенца глаголит
истина», – так говорят в народе. Взрослея, мы начинаем по-иному оценивать
окружающий мир, людей. Мы становимся более прагматичными, не такими наивными,
становимся иногда равнодушными и эгоистичными. Но то, что заложено в нас с
детства, остается с нами навсегда. «Человек начинается с детства. Именно в
детстве происходит посев добра», – заметил С. Михалков. И только через годы
будет ясно, оказались ли семена добра всхожими или сорняки зла погубили их.
Задача каждого из нас – сделать так, чтобы проросли семена добра, которые были
заложены нашими родителями, близкими, родными, учителями.
Прослуховування аудіо запису.
У творі “світ дитинства”
зображений і очима дорослих, і очима дітей. А які вони, ці світи?
v Ідеал дорослих – блакитна
дитина. Якою вона зображена у творі? Чому саме так?
v Чому ідеал дорослих
змальовано з іронією? (Бо самі дорослі
забули, яке воно – дитинство)
Блакитна дитина насправді не
існує, бо дитинство не пов’язане зі словом небеса, а пов’язане зі словами
життя, пошук, відкриття. Блакитна дитина ніколи цього не зробить, і дуже
страшно, якщо блакитна дитина зусиллями батьків перетвориться на сіру мишку,
забувши про колір. Чи не нагадує вам це дослідження казку А. де Сент-Екзюпері
“Маленький принц”, коли у 6 років хлопчик малює удава, що проковтнув слона, а
дорослі бачать лише капелюх?!
v
Чому ж світи дитини і дорослого такі різні? (Бо люди, коли виросли, забули про
дитинство. Вони бачать те, що хочуть бачити, а не пробують розуміти серцем
реальність)
Хвилинка
творчості.
Якби ви були художником, то чи
зобразили б дитинство блакитного кольору? Чому?
Асоціативний кущ.
Основні вимоги до написання твору
— характеристики героя
1. Добре знати текст твору.
2. Дотримуватись правил побудови твору.
I. Вступ.
(Слід висвітлити коли, за яких
обставин учень ознайомився з твором, познайомився з героєм; чим твір (герой)
привернув його увагу).
II. Основна частина. Опрацювання теми твору за
планом.
План може бути таким.
1. Хто герой?
2. Портрет персонажа.
3. Риси характеру героя. Які вчинки їх
розкривають?
4. Мова персонажа. Про що вона свідчить?
5. Ставлення героя до інших персонажів.
6. Ставлення інших персонажів до героя.)
III. Висновок.
Авторська оцінка героя. Чи
збігається вона з оцінкою учня? Чому?
3. Не переходити на викладення (переказ)
змісту твору.
4. Міркування слід формулювати повно,
послідовно, грамотно.
5. Кожний новий пункт плану починати викладати
з абзацу.
Характеристика головного героя.
Черты характера
|
Ситуации
|
Любящий сын и внук
|
Обсуждение ситуации с дневником
|
Уважение к родителям
|
Не грубит, смело признает свою вину, никого не
обвиняет
|
Желание выделится
|
Отчаянные поступки: без разрешения решил сорвать
яблоки в саду деда Матвея
|
Внутренние достоинство, амбициозность
мальчика
|
Отказ дружить с Ваньком из-за Оли
|
Любовь к книгам
|
На уроке математики читает книгу М. Гоголя «Тарас
Бульба»
|
Мечтательная натура, фантазер
|
Представляет себе запорожцем, которому в школе
подчиняются все и даже Оле не будет пощады
|
Чувство сочувствия
|
Забота о классном руководителе Викторе Михайловиче
|
Смелость и находчивость
|
Умение ловить раки
|
Твердость характера, умение довести
свою правоту
|
На уроке математики
|
Валеохвилинка.
Красный цвет-
спокойно стой.
Желтый –
пригай-те со мной.
Синий – тихий,
потому
Я руками
покручу.
Черный цвет
печали знак
От него бежим
вот так.
Белый – чистый
словно снег,
Крыльями устроим
бег.
А зеленый роста
цвет
ІV. Висновки та
узагальнення.
Завершення
роботи з планом твору.
Лірична
хвилинка.
Ребенка милого
рожденье
Приветствует мой запоздалый стих.
Да будет с ним благословенье
Всех ангелов небесных и земных!
Да будет он отца достоин,
Как мать его, прекрасен и любим;
Да будет дух его спокоен
И в праве тверд, как божий херувим.
Пускай не знает он до срока,
Ни мук любви, ни славы жадных дум;
Пускай глядит он без упрека,
На ложный блеск и ложный мира шум;
Пускай не ищет он причины,
Чужим страстям и радостям своим,
И выйдет он из светской тины
Душою бел и сердцем невредим!
V. Домашнє завдання.
Дуже гарна задумка з кольоротепарією!!
ОтветитьУдалить