Тема: Архітектура і мистецтво,
писемність і освіта. Практичне заняття. Міфи та релігія Давнього Єгипту.
Мета: ознайомити учнів зі змістом поняття «культура», дати
уявлення про основні галузі культури; розглянути їх розвиток
у Давньому Єгипті; розширити світогляд
учнів; розкрити роль давньоєгипетської культури у світовій культурі, виховувати естетичний смак.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання:
зошити, підручник,
роздатковий матеріал, таблиця, картки, схеми,
відеоматеріали, ілюстративний
матеріал.
План:
1.Писемність у Давньому Єгипті.
2. Наукові знання.
3.
Освіта.
4. Література.
5. Архітектура (культові споруди) та
мистецтво.
6. Релігія.
Хід уроку:
І.
Організація навчальної діяльності.
Психолого-емоційне налаштування.
ІІ.
Актуалізація опорних знань.
Робота з історичною картою.
Робота з сигнальними картками.
Мотивація
навчальної діяльності.
Сьогодні ми з вами будемо не просто учнями, а станемо
архітекторами. Своїми знаннями ми як давні єгиптяни зведено величну споруду –
піраміду. Та щоб у нас все вийшло кожен мусить працювати якнайкраще, тому
тільки в єдності і наполегливості буде наша сила.
Повідомлення
теми та мети уроку.
ІІІ.
Вивчення нової теми.
Метод
«Мозкового штурму».
Дайте визначення поняття «культура».
Результатом роботи буде формулювання визначення:
Культура — це
сукупність матеріальних і духовних цінностей, створених людським суспільством.
Виявами культури є писемність, наука, освіта, література, архітектура, мистецтво,
музика, театр. Визначення слід записати в зошити.
1. Писемність у Давньому Єгипті.
Метод
«Ілюстратор» (пояснення матеріалу з-за допомогою дат ілюстрації і термінів
Писемність виникла на Землі більш як 5 тис. років
тому. Першими країнами, де люди навчилися записувати необхідну їм інформацію,
були Дворіччя та Єгипет. Перші письмові знаки являли собою малюнки —
ієрогліфи. У давньоєгипетському письмі було понад 750 ієрогліфів.
Голосні звуки на письмі не позначалися. Була особлива група ієрогліфів, що не вимовлялися під час читання,— знаки-визначники. Писали давні єгиптяни на папірусі — особливим чином обробленому очереті. Для письма використовували тростину, невеликий горщик із водою та пенал із заглибленнями для чорної та червоної фарб.
Голосні звуки на письмі не позначалися. Була особлива група ієрогліфів, що не вимовлялися під час читання,— знаки-визначники. Писали давні єгиптяни на папірусі — особливим чином обробленому очереті. Для письма використовували тростину, невеликий горщик із водою та пенал із заглибленнями для чорної та червоної фарб.
Довгий час основну проблему становило розшифрування ієрогліфів.
Розгадати загадку давніх папірусів удалося французькому вченому Жану Франсуа
Шампольону.
В одинадцять років він уперше побачив напис, зроблений
ієрогліфами. «Чи можна це прочитати?» — запитав він у секретаря Єгипетського
інституту, фізика й математика Жозефа Фур'є, який показав хлопчикові єгипетську
колекцію. Фур'є заперечно похитав головою. «Я це прочитаю,— упевнено сказав
маленький Шампольон,— я прочитаю це, коли виросту!».
Так і сталося через багато років, коли Шампольон
спочатку розшифрував імена Птолемея та Клеопатри, а потім знайшов ключ до
читання єгипетських ієрогліфів.
2. Наукові знання.
3. Освіта.
Коментоване
читання.
Повчання Хеті, сина Дуауфа, своєму синові Пепі
ü Будь писарем, сину мій, добре живеться писарям у
Єгипті... Писарі ведуть облік податків фараона, вони завжди чисто одягнені, і в
них удосталь усілякої їжі.
ü Важко опанувати грамоту, батьку, чому я обов'язково
повинен стати писарем?.. Ось поглянь: на березі землероби збирають багатий
урожай, певно, їм добре живеться. Я хочу бути землеробом: увесь день вони на
повітрі, завжди в них на столі свіжі коржі з медом, молоко, овочі, м'ясо.
ü Ти помиляєшся,— говорить старий,— жалюгідна доля в селян.
Цілий день працює землероб під палючим сонцем і лише надвечір повертається до
своєї хатини. Вечеряє він черствим коржем і тільки-но ляже спати, як дружина
будить його: «Настав час уста-' вати, уже розвиднілося...».
ü Я не знав цього,— каже син,— тоді я стану ремісником,
буду ткачем...
ü Ти погано знаєш життя міських ремісників: ткач сидить
цілий день, зігнувшись біля верстата, і вдихає пил від ниток... А красиві
тканини, що їх робить ткач, носять інші: вельможі фараона, воєначальники,
писарі. Будь писарем, сину мій!..
ü О сину мій, якби я міг змусити тебе полюбити книги
навіть більше, ніж рідну матір!».
Запитання до тексту.
1) Чому батько переконував сина стати писарем?
2) Як ви вважаєте, чому син не хотів учитися?
3) Пригадайте, скільки знаків було в давньоєгипетському
письмі.
Навчитися
грамоти в Єгипті було дуже важко. У Єгипті цінували грамотних людей, писарі
ставали чиновниками, наближеними до фараона.
4. Література.
Запитання на повторення.
1)
Що
таке міф?
2) Стисло перекажіть зміст міфу про Озіріса.
3) Які відомості про життя давніх єгиптян ми можемо
одержати з цього міфу?
Міфи є не
тільки цінними історичними джерелами, але й творами художньої літератури. Крім
міфів, до нас дійшли інші види художньої літератури єгиптян: казки, повісті,
повчання, пісні.
Учитель
називає деякі пам'ятки літератури Давнього Єгипту — «Казка про мореплавця з
розбитого корабля», «Розповідь єгиптянина (Іінухета», «Повчання Птахотепа», уже
відоме учням «Повчання Хеті...».
Твори
художньої літератури є свідченням високого рівня розвитку культури Давнього
Єгипту.
5. Архітектура
(культові споруди) та мистецтво
Запитання на повторення.
1.
Які
споруди будувалися в Давньому Єгипті для вшанування фараонів?
2.
Назвіть
найбільш відомі піраміди.
3.
Чому
піраміди зараховують до Семи чудес світу?
4.
Із
якою метою споруджувалися храми?
Перегляд відеоматеріалів (4.45).
У кожному
єгипетському храмі в спеціальному приміщенні — святилищі — зберігалася статуя
бога чи богині. Щодня жерці цього храму вмивали, одягали й годували статую, а
потім підносили до неї молитви. Головною частиною будь-якого храму був
величезний зал із розписними колонами та стінами, укритими написами релігійного
змісту.
Одним зі
славнозвісних єгипетських храмів є храм, збудований у Гізі біля піраміди
Хефрена, фараона IV династії Давнього Єгипту. Храм побудований із великих
монолітних блоків ґраніту, сполучений із пірамідою брукованим переходом. У
храмі містяться статуї фараона, камінь для яких було привезено з далеких
каменярень Нубії.
Недалеко
від брукованої дороги розташований Великий Сфінкс (фігура лежачого лева з
людською головою) із портретними рисами самого Хефрена.
Наш храм
побудований. Він такий високий, що доходить до самих небес, де проживали
єгипетські боги. Тож давайте познайомимося з ними. Тільки будьте обережні, тому
що єгипетські боги зневажать прости смертних людей і можуть покарати вас за
неправильну поведінку.
Практична робота.
Робота з ілюстраціями.
Серед давніх вірувань
єгипетська релігія чи не найскладніша. Єгиптяни вшановували божества, утілені в
образі людини, тварини або в образах, які поєднували ті й ті риси. Обожнювали
також явища природи, небесні тіла. Про життя богів, створення світу оповідають
міфи. Так, в одному з міфів ідеться про Озіріса - володаря потойбічного світу.
Колись, дуже давно, вірили єгиптяни, країною
правили боги. Озіріс був богом-царем, він навчив людей рільництва,
виноградарства осілого способу життя, співів, танців, музики, навчив також
шанувати богів. Брат Озіріса, Сет, був утіленням зла, насильства та руйнувань.
Сет заманив брата в пастку й убив його. Дружина Озіріса, Ізіда, знайшла тіло
чоловіка й оживила його. Бог Озіріс воскрес, але не захотів лишатися на землі,
а став правити в царстві мертвих та чинити суд. Віру в Озіріса втілено в
господарському календарі давніх єгиптян. Посуху в травні-червні вони
пов'язували зі смертю Озіріса. Коли ж розливалися води Нілу, зеленіли поля та
дерева, єгиптяни знали - ожив Озіріс. Владу над людьми Озіріс передав синові
Гору. Бог Гор став покровителем влади фараона, він уособлював небо та світло.
Зображували Гора з головою сокола.
Допомагав Озірісу порядкувати в царстві
мертвих бог Анубіс - його зображували з головою шакала. Анубіс охороняв могили
та мумії, супроводжував душі померлих у підземний світ.
Особливою повагою користувався бог мудрості
Тот - у нього голова птаха ібіса з довгим дзьобом. Це він навчив людей читати й
писати -вважали давні єгиптяни.
Найшанованішим богом давніх єгиптян був бог
сонця Ра. Інші його імена - Амон і Амон-Ра. Міфи розповідають, як щоранку Ра на
золотому човні випливає з-за східних гір і рухається по небу на захід.
Зображували бога Ра в людській подобі, здебільшого з головою сокола. На голові
бога осяйно виблискує сонячний диск, який дарує світу тепло й світло. З появою
Ра оживає природа, прокидаються люди та птахи. Але ось день хилиться до вечора,
бо човен Амона-Ра спускається з небес: на західному краю неба запливає у ворота
підземного царства.
Зробіть висновок про те, у що та в кого вірили
давні єгиптяни. Які явища природи відображено в міфі про Озіріса та Сета? Чому
давні єгиптяни найбільше вшановували Амона-Ра, Озіріса та ІзІду?
2. Які уявлення про потойбічне життя втілено в
міфах про «суд Озіріса»?
За давньоєгипетськими віруваннями, щоб
отримати життя в царстві мертвих, людина повинна була мати тіло, аби в нього
могла вселитися душа померлого. Тому єгиптяни прагнули якомога довше зберегти
тіло покійника. Мумію, у якій має «жити двійник», клали в саркофаг. Гробницю, де
стояв саркофаг, вважали будинком небіжчика.
У давніх єгиптян виникла віра в те, що після
смерті душа людини проходить перед володарем потойбічного світу Озірісом і
звітує про своє земне життя. Бог мудрості Тот та богиня правосуддя Маат
перевіряють правдивість слів небіжчика та зважують його серце, бо саме в серці,
вважали єгиптяни, міститься розум людини. Якщо мертвий чинив погано, його
кидають у пащу чудовиська. У нагороду за добрі вчинки та праведне життя людина
потрапляє на поля Іалу — у край, де не треба важко працювати, бо там поля вже
впорядковані каналами й дамбами, а земля сама родить усе потрібне.
Працюймо самостійно.
Завдання 1. Назви бога.
ІV. Висновки та
узагальнення.
Тестування.
V.
Домашнє завдання.
1.
Вивчити
параграф з підручника.
2.
Підготуватися
до уроку корекції з теми «Давній Єгипет».
Урок дуже цікавий! Багато дізналася нового для себе!!
ОтветитьУдалитьОчень оригинальная разработка для урока!!
ОтветитьУдалить